meta

meta


پروژه Metasploit یک پروژه امنیتی رایانه ای است که داده هایی را در مورد آسیب پذیری های امنیتی ارائه می دهد و به تست نفوذ کمک می کند. این شرکت متعلق به Rapid7، یک شرکت امنیت سایبری مستقر در ایالات متحده است.

متاسپلویت فقط یک ابزار واحد نیست. این یک چارچوب کامل است. این یک پلت فرم تست نفوذ ماژولار مبتنی بر روبی است که به شما امکان می دهد کدهای اکسپلویت را بنویسید، آزمایش کنید و اجرا کنید، انعطاف پذیر و بسیار قوی است و ابزارهای زیادی برای انجام کارهای مختلف ساده و پیچیده دارد. Metasploit Framework شامل مجموعه‌ای از ابزارها است که می‌توانید برای آزمایش آسیب‌پذیری‌های امنیتی، شمارش شبکه‌ها، اجرای حملات و فرار از تشخیص استفاده کنید. در هسته خود، Metasploit Framework مجموعه ای از ابزارهای رایج است که محیط کاملی را برای تست نفوذ و توسعه بهره برداری فراهم می کند.

دسترسی به MSFconsole

MSFconsole یک رابط خط فرمان برای دسترسی و کار با Metasploit Framework فراهم می کند. MSFconsole رایج ترین رابط کاربری است که برای کار با Metasploit Framework استفاده می شود. این کنسول به شما امکان می دهد کارهایی مانند اسکن اهداف، سوء استفاده از آسیب پذیری ها و جمع آوری داده ها را انجام دهید.

مزایای تست نفوذ با استفاده از متاسپلویت

 • متن باز

یکی از بزرگترین دلایل استفاده از Metasploit این است که Metasploit منبع باز است و به طور فعال توسعه یافته است. برخلاف بسیاری از ابزارهای pentesting دیگر، Metasploit قابلیت شخصی‌سازی عمیق را فراهم می‌کند و به پنست‌کنندگان دسترسی کامل به کد منبع و توانایی اضافه کردن ماژول‌های سفارشی را می‌دهد.

 • Smart Payload Generation 

Metasploit به تسترها اجازه می دهد تا به راحتی بارها را با استفاده از دستور setpayload تغییر دهند. این انعطاف پذیری زیادی را هنگام تلاش برای نفوذ به یک سیستم با استفاده از دسترسی مبتنی بر پوسته یا مترپرتر، ابزار اسکریپت نویسی پویا Metasploit، فراهم می کند. تسترها همچنین می توانند از برنامه MsfVenom برای تولید کد پوسته برای بهره برداری دستی به طور مستقیم از خط فرمان استفاده کنند.

 • خروجی های پاک و پایداری

Metasploit قادر است بدون شناسایی به طور تمیز خارج شود، حتی اگر انتظار نمی رود سیستم هدف پس از تست نفوذ دوباره راه اندازی شود. همچنین گزینه های متعددی برای دستیابی به دسترسی مداوم به یک سیستم هدف فراهم می کند.

 • رابط کاربری بصری

Metasploit چندین رابط کاربری گرافیکی با کاربری آسان، در درجه اول آرمیتاژ، فراهم می کند. این رابط‌های گرافیکی به شما امکان می‌دهند عملکردهای رایج تست نفوذ مانند مدیریت آسیب‌پذیری‌ها و ایجاد فضاهای کاری را با کلیک یک دکمه انجام دهید.

چه کسی از متاسپلویت استفاده می کند؟

با طیف گسترده ای از برنامه ها و در دسترس بودن منبع باز که Metasploit ارائه می دهد، این چارچوب توسط متخصصان در توسعه، امنیت و عملیات برای هکرها استفاده می شود. این فریم ورک در بین هکرها محبوب است و به راحتی در دسترس است، و آن را به ابزاری آسان برای نصب و قابل اعتماد برای متخصصان امنیتی تبدیل می کند تا حتی اگر نیازی به استفاده از آن نداشته باشند، با آن آشنا شوند.

نصب فریم ورک متاسپلویت:

به عنوان یک هکر اخلاقی یا یک Pen-Tester، اگر از ویندوز یا یک توزیع معمولی لینوکس مانند اوبونتو استفاده می کنید. توصیه می شود به توزیع تست نفوذ مانند Kali-Linux یا Parrot Security OS بروید. زیرا این ابزارها از قبل با توزیع از قبل نصب شده بودند. همچنین می توانیم آن را در یک محیط مجازی اجرا کنیم. اما اگر بخواهیم Metasploit را به عنوان یک ابزار جداگانه نصب کنیم، به راحتی می توانیم این کار را روی سیستم هایی که روی لینوکس، ویندوز یا Mac OS X اجرا می شوند، انجام دهیم. جهت دانلود اینجا کلیک کنید.

نحوه کارکرد متاسپلویت

بعد اینکه با Metasploit آشنا شدین و فهمیدین Metasploit چیست این سؤال پیش میاد که Metasploit چطوری کار می‌کند. برای استفاده از همه اکسپلویت‌ها، یک روش از پیش تعیین شده وجود دارد که توی همه آنها یکسان است. اگر می‌خواهید از اکسپلویت‌های Metasploit استفاده کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • در گام اول باید بر اساس هدفی که مد نظرتون است یک الکسپلویت را انتخاب کرده
 • آپشن‌های اکسپلویت رو تنظیم کنید
 • Payload مناسب رو انتخاب کنید
 • آپشن‌های Paylaod رو تنظیم کنید
 • اکسپلویت رو اجرا کنید
 • در گام بعدی اکسپلویت در حال اجرا است و در انتظار برقراری ارتباط است. حالا باید باتوجه ‌به اکسپلویت و Paylaod خود که خروجی کار مواردی نظیر بدافزار و لینک مخرب است ارتباط برقرار کنید
 • اکنون کار شما تمام‌شده و دسترسی موردنیاز خود رو پیداکرده‌اید.

چالش های متاسپلویت

مانند هر ابزار امنیتی دیگری، چارچوب Metasploit را می توان هم به صورت قانونی و هم غیرقانونی استفاده کرد. کاربران مسئول استفاده از ابزار به روشی قانونی هستند. به طور کلی، اگر قراردادی با سازمانی ندارید که به شما اجازه آزمایش یک سیستم خاص را می‌دهد، از Metasploit در آن استفاده نکنید. حتی در طول تست نفوذ تاییدشده، مطمئن شوید که از Metasploit در محدوده مورد تایید مشتری و پیروی از شرایط استفاده مجاز ابزار استفاده می کنید.

موضوع دیگری که باید از آن آگاه بود این است که استفاده از Metasploit می تواند نتایج ناخواسته ای ایجاد کند. بسیاری از اکسپلویت ها برای اعمال سرریزهای بافر، یا سایر آسیب پذیری های نرم افزار طراحی‌شده‌اند. این اکسپلویت ها یک خطر هستند زیرا آسیب پذیری ها می توانند سیستم هدف را بی ثبات کنند. بسیاری از اکسپلویت ها می توانند منجر به انکار غیرمنتظره سرویس، خرابی برنامه، راه اندازی مجدد سیستم و رفتار غیرمنتظره برنامه شوند. اطمینان حاصل کنید که سازمانی که دستور تست نفوذ را می‌دهد، یک طرح واکنش اضطراری برای آماده‌شدن برای این موقعیت ها دارد.

در نهایت، در نظر بگیرید که در حالی که Metasploit بیش از 2000 اکسپلویت ارائه می دهد، این موارد تنها کسری از تعداد اکسپلویت های واقعی در دسترس مهاجمان است. همیشه مرتبط ترین تهدیدهای پیش روی مشتری یا سازمان خود را در نظر بگیرید. در صورت لزوم، یک ماژول Metasploit سفارشی ایجاد کنید یا از ابزارهای اضافی استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام تهدیدات مربوطه را پوشش می دهید.

خانه

Comments are disabled.