وردپرس چیست؟

پاسخ دهیم میتوانیم اینطور بگوییم که وردپرس یک پنل مدیریت بسیار ساده و کاربرپسند در اخیتار ما قرار میدهد که توسط آن میتوانیم محتوای وب‌سایت را مدیریت کنیم. منظور از مدیریت محتوای سایت این است که بتوانیم هر تغییری در المان های وب‌سایت که شامل منوها، لوگو، تصاویر، پست ها و به‌طور کلی هر چیزی که در ظاهر سایت میبینیم را از طریق پنل وردپرس مدیریت کنیم و قادر به ویرایش، اضافه و حذف کردن آن‌ها باشیم.

وردپرس در نگاه اول شاید کمی ساده به نظر برسد، اما جالب است بدانید با وردپرس می‌توانید انواع وب‌سایت‌های حرفه‌ای را بدون داشتن هیچگونه دانش برنامه نویسی طراحی کنید که قابلیت بسیار ارزشمندی است؛ اما این فقط بخشی از ویژگی های آن است، وردپرس در بخش کدنویسی و دولوپینگ ظرفیت های بسیار خوبی برای یادگیری و درآمدزایی دارد اما به گفته وبسافت3 آموزش وردپرس با کدنویسی منابع زیادی برای یادگیری ندارد که بتواند چالش‌های مختلف را حل کند و تمام ظرفیت های موجود برای درآمدزایی از وردپرس را آموزش دهد. بااین‌حال، در وبسافت3 این آموزش ها به چند حالت دوره آموزش کار با وردپرس، کتاب آموزش وردپرس، آموزش وردپرس رایگان تصویری توسط رضا حیدری ارائه می‌شود.

ظاهر سایت با وردپرس چگونه است؟

محبوبیت و فراگیرشدن وردپرس در جهان باعث شد هر روز قابلیت‌ها و ابزارهای جدیدی به‌عنوان مکمل برای وردپرس تولید شود و باتوجه به اینکه وردپرس کاملا رایگان و متن باز است برنامه‌نویسان و توسعه‌دهنگان وردپرس در سراسر جهان هر روز محصول جدیدی برای رفع نیاز سایت‌های وردپرسی ارائه میدادند که قالب وردپرس یکی از مهم‌ترین آن‌ها است.

 

امروزه هزاران هزار قالب وردپرس حرفه‌ای برای راه‌اندازی وب‌سایت در زمینه‌های مختلف مثل فروشگاهی، آموزشی، خبری، گردشگری، پزشکی، شرکتی و… طراحی و تولید شده که با قیمت بسیار کم (حدود 200 هزارتومان) از مارکت‌های وردپرسی می‌توانید تهیه کنید. ضمن اینکه حدود ۹ هزار قالب وردپرس رایگان هم در مخزن وردپرس به ثبت رسیده که اگر نخواهید برای انتخاب قالب و ظاهر سایت هزینه کنید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

سایت وردپرسی چه امکاناتی دارد؟

وردپرس با زبان برنامه نویسی php به‌صورت کاملا متن باز ساخته شده همین ویژگی باعث می‌شود برنامه‌نویسان php براحتی بتوانند امکانات مورد نیاز را به وردپرس اضافه کنند. به‌خاطر همین هر نوع امکاناتی که از سمت کاربران وردپرس مورد تقاضا قرار میگیرد برنامه‌نویسان php آن قابلیت را به‌صورت یک افزونه برای نصب روی وردپرس تولید می‌کنند.

 

تاکنون حدود ۶۰ هزار افزونه وردپرس به‌صورت کاملا رایگان در مخزن سایت وردپرس به ثبت رسیده که هر کدام امکانات خاصی را به وردپرس اضافه می‌کنند ضمن اینکه افزونه‌های زیادی هم به‌صورت پولی و تجاری تولید می‌شود که در مارکت های مختلف برای فروش قرار میگیرد. نکته جالب اینکه تولید و فروش افزونه یا قالب برای وردپرس محدود به شخص یا شرکت خاصی نیست؛ بنابراین همه می‌توانند با یادگیری مهارت های لازم، نیاز سایت‌های وردپرسی را در قالب یک افزونه یا پوسته به‌صورت محصول تولید کنند به تعداد انبوه بفروش برسانند.

درآمدهای شگفت‌انگیز از وردپرس

آیا هنوز هم فکر می‌کنید کسب در آمد از وردپرس فقط از طریق طراحی سایت است؟ لطفا دوخط بالاتر را مجدد بخوانید؟ همان‌طور که اشاره کردیم وردپرس با توجه به محبوبیت و رشد روز افزونش امروزه تبدیل به انتخاب اول افراد برای طراحی سایت شده و روند طراحی سایت با وردپرس به‌شدت روبه افزایش است به‌طوری که طبق آمار تاکنون بیش از ۴۰ درصد کل وب‌سایت‌های جهان وردپرسی هستند.

 

حالا نکته اینجا است که این وب‌سایت‌ها برای توسعه و تکامل خود نیاز به ابزارها و خدماتی دارند که فقط از دست توسعه‌دهندگان وردپرس بر می‌آید. مثال ساده آن افزونه‌ها هستند، شما می‌توانید با طراحی و فروش افزونه‌ای که بتواند یکی از نیاز های سایت‌های وردپرسی را برطرف کند درآمدهای شگفت‌انگیزی کسب کنید یا مثلا طراحی یک قالب وردپرس شرکتی برای افرادی که میخواهند وب‌سایت شرکتی راه‌اندازی کنند یا هر خدمت دیگری که بتوانید به‌صورت محصول تولید کنید و به بی‌نهایت مشتری بفروشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میکنم سری به وب‌سایت‌های فروش قالب و افزونه وردپرس بزنید و ببینید که چگونه قالب‌ها و افزونه‌های مختلف که بعضا توسط ایرانی‌ها تولید شده با قیمت حدود ۲۰۰ هزار تومان چند هزار نسخه فروش دارند و البته که هر روز هم به تعداد فروششان بیشتر می‌شود.

با توجه به صحبت‌هایی که بالاتر مطرح شد، حالا دیگر نمیتوانیم بگوییم درآمدزایی از وردپرس فقط از طریق طراحی وب‌سایت است؛ بلکه طراحی سایت صرفا بخشی از ظرفیت وردپرس برای کسب درآمد است. اما برای رسیدن به تخصص کامل در وردپرس و استفاده از تمام ظرفیت های اشاره برای کسب درآمد از وردپرس باید مهارت‌های کدنویسی و تا حدودی برنامه‌نویسی هم یاد بگیرید که در ادامه مسیر یادگیری آن را بررسی می‌کنیم.

چه مهارت هایی نیاز دارم؟

برای تبدیل شدن به توسعه‌دهنده وردپرس و طراحی قالب وردپرس اولین مرحله یادگیری کدنویسی html و css است که برای طراحی رابط کاربری استفاده می‌شود به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که هر چیزی که در ظاهر وب‌سایت میبینید و قابل مشاهده است توسط کدنویسی html و css طراحی می‌شود. اگر بخواهیم نقش هر کدام را در طراحی ظاهر سایت بیان کنیم میتوانیم به یک ساختمان در دنیای واقعی تشبیه کنیم که اسکلت و بدنه ساختمان توسط کدهای html و طرح و چیدمان و رنگ آمیزی ساختمان توسط کدهای css انجام می‌شود

 

بنابراین مهارت بسیار مهمی در طراحی سایت محسوب می‌شود خبر خوب اینکه در وبسافت3 آموزش html و css رایگان ارائه می‌شود که می‌توانید استفاده کنید.

اما در ادامه برای توسعه‌دهنده شدن در وردپرس نیاز به آموزش php هم دارید اما نه بصورت کامل، در حد مقدماتی و آشنایی با یک سری مباحث کفایت می‌کند تا پیشنیاز لازم برای کدنویسی در وردپرس برای شما فراهم شود. حالا می‌توانید با خیال راحت اقدام به یادگیری کدها و توابع وردپرس کنید.

یادگیری صفرتاصد وردپرس چقدر زمان می‌برد؟

امروزه افراد زیادی سمت یادگیری وردپرس میایند این افراد دو دسته هستند:

1 – افرادی که صرفا به یادگیری طراحی سایت بدون کدنویسی و استفاده از قالب‌های آماده اکتفا می‌کنند که یادگیری آن بین یک تا دو ماه زمان نیاز دارد، اما درآمد این افراد صرفا از طریق طراحی و پشتیبانی سایت است و نمیتوانند از تمام ظرفیت‌های موجود در این حوزه استفاده کنند.

2 – افرادی که ضمن یادگیری طراحی سایت بدون کدنویسی، بحث دولوپینگ و برنامه نویسی وردپرس را هم یادمیگیرند و تبدیل به توسعه‌دهنده وردپرس می‌شوند تا بتوانند از تمامی ظرفیت‌های درآمدزایی از وردپرس که بالاتر به آن اشاره کردیم استفاده کنند. یادگیری صفرتاصد این مورد درصورتی که آموزش اصولی و نقشه راه مناسبی داشته باشید حدود ۴ ماه طول می‌کشد اما باتوجه به فرصت‌های شغلی که در نهایت برای شما فراهم می‌شود قطعا ارزشش را دارد.

بنابراین اگر شما هم به حوزه طراحی سایت و برنامه‌نویسی وب علاقه دارید آموزش کامل وردپرس می‌تواند برگ برنده شما برای کسب درآمد عالی از این حوزه باشد.

Comments are disabled.