شیائومی با هدف پاسخ‌گویی به اتهام وارد شده از سوی وزارت دفاع لیتوانی مبنی بر وجود باگ امنیتی در برخی موبایل‌های خود، از یک متخصص شرکت شخص ثالث می‌خواهد امنیت گوشی‌های این شرکت را مورد ارزیابی قرار دهد.

وزارت دفاع لیتوانی در گزارشی جنجالی، امنیت گوشی‌های چینی شرکت‌های شیائومی، هواوی و وان پلاس را زیر سوال برد. اکنون شیائومی تصمیم گرفته برای رسیدگی به این موضوع و رفع ابهامات موجود، از متخصص یک شرکت شخص ثالث بخواهد تا موضوع سانسور کردن محتوا که وزارت دفاع لیتوانی روی آن دست گذاشته بود را مورد بررسی قرار دهد.

مرکز امنیت سایبری ملی لیتوانی (NCSC) زیر نظر وزارت دفاع این کشور طی گزارشی ادعا کرده بود که گوشی‌های شیائومی دارای قابلیت سانسور محتوا هستند و چینی‌ها می‌توانند از راه دور این قابلیت را فعال کرده و محتوا را سانسور کنند. در همین راستا وزارت دفاع لیتوانی به کاربران توصیه کرده بود که موبایل‌های چینی را دورز بیاندازند.

گفتنی است این تنش‌‌ها در شرایطی به وجود آمده که روابط لیتوانی با چین تیره شده و برخی بر این باورند که اتهامات مطرح شده لیتوانی در مورد شیائومی بی‌ارتباط با تیره شدن روابط نیست.

اکنون سخنگوی شیائومی می‌گوید:

«در حالی که مشخصا در مورد اصل موضوع و اتهام وارد شده، اختلاف نظر داریم، از یک شرکت شخص ثالث درخواست می‌کنیم موضوع را مورد بررسی قرار دهد تا همه چیز روشن شود.»

بعد از انتشار گزارش وزرات دفاع لیتوانی، شیائومی در بیانیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد دستگاه‌های این شرکت ارتباطات با کاربران را سانسور نمی‌کند.

هنوز شیائومی مشخص نکرده که کدام سازمان شخص ثالث قرار است ارزیابی موضوع را برعهده بگیرد، اگرچه سخنگوی این شرکت در گفتگو با رویترز به این موضوع اشاره کرده که این سازمان در اروپا مستقر است.

شیائومی می‌گوید کاربران را در مقابل محتواهای مستهجن محافظت می‌کند، اما معاون وزیر دفاع لیتوانی ادعا می‌کند این شرکت چینی با گفتن اینکه می‌تواند محتواهای غیرقانونی را فیلتر کند، در واقع اعتراف می‌کند که قادر به فیلتر کردن محتواست.

«مارگاریس ابوکویچیوس»، معاون وزیر دفاع لیتوانی می‌گوید:

«تحقیقات ما نشان می‌دهند شیائومی لیست سیاهی برای فیلتر کردن محتوا دارد که این فهرست تنها شرایط سیاسی را مدنظر می‌گیرد. اگر چینی‌ها لیست سیاه جدیدی را رو کنند، این موضوع با آنچه ما بدان رسیدیم مغایرت خواهد داشت و یافته‌های ما را نفی می‌کند. درنهایت این موضوع فقط نشان می‌دهد شیائومی در تلاش است تا به شهرتش لطمه‌ای وارد نشود.»

NCSC لیتوانی در گزارش خود ادعا کرده بود گوشی‌های پرچمدار شیائومی که در اروپا فروخته می‌شوند، توانایی تشخیص و سانسور اصطلاحاتی مانند «تبت آزاد»، «زنده باد استقلال تایوان» و «جنبش دموکراسی» را دارند. بر اساس این گزارش، قابلیت نرم افزاری در منطقه اروپا غیرفعال است ولی شیائومی هر زمان بخواهد می‌تواند آن را از راه دور فعال کند.

این گزارش از سوی وزارت دفاع لیتوانی در حالی منتشر شد که آمارهای شرکت تحقیقاتی استراتژی آنالتیکس نشان می‌دهد شیائومی برای اولین بار در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ لقب پرفروش‌ترین برند موبایل را در اروپا از آن خود کرده و رکورد فروش ۱۲.۷ میلیون دستگاه را به نام خود در اروپا ثبت کرده است. شیائومی پس از اعمال تحریم‌های ایالات متحده علیه هواوی، توانست سهم بازار خوبی را از آن خود کند.

Comments are disabled.