about-linux

about-linux


لینوکس چیست؟
در این مقاله، خواهید آموخت که لینوکس چیست، لینوکس از کجا آمده است، توزیع لینوکس چیست و برخی از دلایلی که درباره لینوکس برای برنامه‌ها و پروژه‌های خاص نسبت به سایر سیستم‌عامل‌ها مورد علاقه است.

لینوکس یک سیستم عامل است

اول از همه، درباره لینوکس، این یک سیستم عامل است. یک سیستم عامل صرفاً مجموعه ای از نرم افزار است که منابع سخت افزاری را مدیریت می کند و محیطی را برای اجرای برنامه ها فراهم می کند. این سیستم عامل به برنامه ها اجازه می دهد اطلاعات را ذخیره کنند، اسناد را به چاپگرها ارسال کنند، با کاربران تعامل داشته باشند و موارد دیگر.

لینوکس یک کرنل است

لینوکس نیز یک کرنل است. به طور معمول، هنگامی که اصطلاح “لینوکس” استفاده می شود، به سیستم عامل لینوکس به عنوان یک کل اشاره دارد. با این حال، می تواند فقط به کرنل لینوکس نیز اشاره کند. کرنل لینوکس هسته یا قلب سیستم عامل است. این لایه ای است که بین سخت افزار و برنامه ها قرار می گیرد. به عبارت دیگر، این واسطه بین نرم افزار و سخت افزار است. با این حال، برای داشتن یک سیستم عامل مفید، علاوه بر کرنل، به اجزای دیگری نیز نیاز دارید. این اجزا می تواند شامل کتابخانه های سیستم، رابط های کاربری گرافیکی، ابزارهای ایمیل، مرورگرهای وب و سایر برنامه ها باشد.

لینوکس توسط لینوس توروالدز ایجاد شد

لینوس توروالدز زمانی که در دانشگاه هلسینکی دانشجو بود و در رشته علوم کامپیوتر مشغول به تحصیل بود، لینوکس را ایجاد کرد. در اوایل سال 1991، او یک کامپیوتر شخصی سازگار با IBM خریداری کرد که با سیستم عامل MS-DOS همراه بود. لینوس از MS-DOS راضی نبود و می خواست از یک سیستم عامل یونیکس همانطور که در دانشگاه به آن عادت کرده بود استفاده کند. هنگامی که او تصمیم گرفت یک نسخه از یونیکس را برای استفاده شخصی خود تهیه کند، متوجه شد که کم هزینه ترین یونیکسی که می تواند بخرد حدود 5000 دلار آمریکا بود. او به دلیل تمایل به اجرای یک سیستم عامل مشابه یونیکس بر روی رایانه شخصی خود، شروع به ایجاد لینوکس کرد. لینوس و بیش از 100 توسعه دهنده در چند سال آینده درباره لینوکس کار کردند و در مارس 1994 نسخه 1.0 کرنل لینوکس منتشر شد.

لینوکس یک نرم افزار اوپن سورس است

لینوکس یک نرم افزار اوپن سورس است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند از نرم افزار استفاده کند، کپی کند، مطالعه کند و تغییر دهد تا زمانی که کد منبع آشکارا با دیگران به اشتراک گذاشته شود. تا به امروز، هزاران نفر بهبودهایی در لینوکس ایجاد کرده اند. از آنجایی که لینوکس نرم‌افزار اوپن سورس و رایگان است، منجر به ظهور توزیع‌های لینوکس شده است. در هر مورد، کد منبع رایگان است، اما در برخی موارد، توزیع رایگان نیست – کدهای باینری، کد کامپایل شده رایگان نیست. به عنوان مثال، برای اجرای لینوکس Red Hat Enterprise باید یک مجوز پرداخت کنید. با این حال، Red Hat کد منبع خود را برای دانلود هر کسی منتشر می کند.

لینوکس یونیکس نیست، اما یک سیستم عامل شبیه یونیکس است

لینوکس از یونیکس گرفته نشده است. از اول نوشته شده. با این حال، بسیاری از دستوراتی که در لینوکس یافت می شوند در یونیکس نیز یافت می شوند. اگر تجربه ای در مورد سیستم های یونیکس دارید، در یک سیستم لینوکس احساس راحتی می کنید.

Linux Distro = کرنل لینوکس + نرم افزار اضافی

درباره لینوکس و کرنل لینوکس و مجموعه ای از نرم افزارها که با هم یک سیستم عامل ایجاد می کنند. هر توزیع دارای اهداف و حوزه های تمرکز خاص خود است. انتخاب توزیع شما به آنچه می خواهید انجام دهید بستگی دارد. توزیع هایی وجود دارد که تجاری هستند. این توزیع‌های تجاری لینوکس توسط شرکت‌ها پشتیبانی می‌شوند و شما می‌توانید از آنها پشتیبانی بخرید. توزیع های غیرتجاری لینوکس وجود دارد. اینها توسط جامعه ای از داوطلبان نگهداری می شوند. شما توزیع‌های لینوکس دارید که برای استفاده از سرور طراحی شده‌اند، برخی دیگر برای استفاده دسکتاپ طراحی شده‌اند، برخی از آنها بر روی تحقیق و علم تمرکز دارند. موارد دیگری نیز وجود دارند که بر تولید چند رسانه ای متمرکز هستند. به معنای واقعی کلمه صدها توزیع لینوکس وجود دارد.

چرا لینوکس را اجرا کنید؟

لینوکس روی پلتفرم‌های سخت‌افزاری زیادی اجرا می‌شود، از دستگاه‌های شبکه اختصاصی گرفته تا تلفن‌ها تا رایانه‌های شخصی و حتی ابر رایانه‌ها. سیستم عامل های اختصاصی یونیکس معمولاً فقط بر روی سخت افزار شرکت خود اجرا می شوند. به عنوان مثال، HP-UX فقط روی سرورهای HP اجرا می شود، AIX فقط روی سرورهای IBM اجرا می شود.درباره لینوکس، ان می تواند بر روی HP، IBM و سرورهای دیگر اجرا شود. لینوکس بر روی سخت افزار رایانه شخصی با استفاده از پردازنده های اینتل توسعه‌یافته‌است. با گذشت زمان، لینوکس بیش از هر سیستم عامل دیگری به پلتفرم های سخت افزاری منتقل‌شده‌است.

لینوکس سبک و پایدار است

ردپای کوچک لینوکس به آن اجازه‌می‌دهد تا روی سخت افزارهای قدیمی یا سیستم های تعبیه‌شده اجراشود. همچنین لینوکس به دلیل پایداری، قابل اعتماد بودن و ایمن بودن شهرت دارد. این آن را به منبعی عالی برای سرورهایی تبدیل می کند که نیاز به اجرای مداوم بدون خرابی دارند.

لینوکس می‌تواند برای میزبانی وب سایت ها، به عنوان سرور فایل و حتی نرم افزار پایگاه داده استفاده‌شود. لینوکس نباید به عنوان سرور استفاده شود. بسیاری از مردم لینوکس را یک سیستم عامل خوب روزمره می دانند که در دسکتاپ شخصی خود از آن استفاده می کنند.

لینوکس رایگان است

نه تنها کد منبع به صورت رایگان در دسترس است، بلکه می‌توانید لینوکس را روی سخت‌افزار خود بدون پرداخت هزینه مجوز در بسیاری از موارد اجرا کنید. با این حال، اگر کسب‌وکار شما به سرورهایی وابسته‌است که لینوکس را اجرامی‌کنند، داشتن یک توزیع تجاری لینوکس که برای آن پول پرداخت می‌کنید و داشتن کسی که می‌تواند پشتیبانی کند می‌تواند ارزش زمان شما را داشته‌باشد.

لینوکس معمولاً به اندازه سیستم عامل های اختصاصی یونیکس پرهزینه نیست. لینوکس همچنین رایگان است به این معنا که می توانید از آن برای هر هدفی استفاده کنید و در صورت تمایل می توانید آن را مطابق با نیازهای خود تغییر دهید. همچنین نرم افزارهای رایگان زیادی وجود دارند که روی لینوکس اجرا می شوند. بسیاری از این برنامه های رایگان با درنظرگرفتن لینوکس نوشته‌شده‌اند.

لینوکس، به طور خلاصه

بیایید آنچه را که در این مقاله به آن پرداختیم، مرور کنیم. ابتدا متوجه شدیم که لینوکس یک سیستم عامل است. وقتی کسی کلمه “لینوکس” را بدون واجد شرایط می گوید، به احتمال زیاد در مورد کل سیستم عامل صحبت می کند. با این حال، لینوکس همچنین یک کرنل است.

خانه

Comments are disabled.