تکنولوژی هولوگرام با استفاده از صفحات نانوسیلیکون، نور را بسته به زاویه ی ورودی نور در جهات مختلف انتشار می دهند. تیمی در کالتک راه رمزگشایی بیش از یک تصویر دو هولوگرام بدون تفکیک در یک صفحه را پیداکردند. تیم مهندسی این باور را که تنها یک تصویر در صفحات هولوگرافی صرف نظر از زاویه ی روشنایی نمایش داده می شود، از میان برداشتند. این تکنولوژی بر قابلیت صفحات پردازش شده در بازتاب نور در جهات متفاوت بسته به زاویه ی نورهای ورودی که به سطح صفحه اصابت می کند، تمرکز می کند.

هولوگرام چیست؟
هولوگرام ها تصاویر سه بعدی رمزگشایی شده در سطوح دو بعدی هستند. با روشن کردن صفحه با لیزر ناگهان تصویر از روی صفحه ناپدید و سپس مرئی می شود. زاویه ی برخوردی نور ربطی به نمایش تصویر ندارد. مهم نیست صفحه ی هولوگرامی چگونه روشن می شود درهر صورت تنها یک هولوگرام حاصل خواهد شد.

هولوگرام چیست
تعداد هولوگرام در یک صفحه
پروفسور فیزیک کاربردی و علوم مواد آندری فاروون در بخش مهندسی و علوم کاربردی هدایت گر تیم، گونه ای از سیلیکون اکسید وصفحات آلومینیومی را با ده ها میلیون صفحات سیلیکونی کوچک به بلندی صدها نانومتر به هم متصل کرد. هر صفحه ی نانو با توجه به تفاوت سایز و شکل صفحه ها و زاویه ی ورودی نور، نور را در جهات متفاوت انتشار می دهد. بنابراین در هر صفحه بیش از یک عنصر تصویری جای می گیرد. برای مثال در صورت اصابت نور به صفحه در زاویه ی صفردرجه تصویرها سیاه خواهد بود و در صورت اصابت نور به صفحه در زاویه ی سی درجه تصاویر سفید خواهد بود.

نظریه فارون درمورد تکنولوژی هولوگرام
فارون مولف ارشد مقاله ی مواد جدید گفت: “هر صفحه به یقین قابلیت رمز گشایی بیش از یک تصویر بدون تفکیک در صفحه را دارد.” وی در جایی دیگر اعلام کرد: “تلاش های قبل به منظور قراردادن دو تصویر در یک صفحه به کنارهم قرارگیری دو تصویر منتهی شد. این اولین زمانی بود که از دسترس بودن عنصرهای تصویری برای هر عکس آگاه شدیم.”

به منظور اثبات این ادعا فارون و سیده مهسا کمالی دانشجوی فارغ التحصیل کالتک صفحه ای را ابداع کردند که با تابش نور در زاویه ی صفر درجه هولوگرام لوگوی کالتک نمایش داده می شود و با تابش نور در زاویه ی سی درجه هولوگرام لوگوی سازمان انرژی وانفعلات مواد نمایش داده می شود. این فرآیند با مشقت بسیار عملی شد. کمالی اولین مولف مقاله ی بررسی های فیزیکی چنیت گفت:”در آغاز مجموعه ای از صفحات نانو با اطلاعاتی مرتبط به تابش نور با توجه به شکل و زاویه ی تابش را جمع آوری کردیم. در کنار آن هر دو تصویر موجود در صفحه را عنصر با عنصر ادغام کردیم.”

نظریه فارون درمورد هولوگرام
نقش تکنولوژی هولوگرام
هولوگرام ها یک تصویر ساخته ی کامپیوتر هستند. بیشتر شبیه به تصاویری که در فیلم های سه بعدی مشاهده می کنید، هستند. اما اگر مجموعه ای از افراد در اطراف یک میز ایستاده اند و به یک تصویر نگاه می کنند در حقیقت آن ها یک قسمت مشابه از تصویر را نگاه می کنند و با حرکت بینندگان تغییری در تصویر ایجاد نخواهد شد. چنین حقیقتی درباره ی هولوگرام هایی که بر روی صفحه نمایشگرهای شیشه ای Tupac-style نمایش داده می شوند، صدق می کند. در این نمونه هولوگرام با حرکت بینندگان شکستی در تصویر ایجاد خواهد شد. به زودی شاهد نمای جدیدی از دو هولوگرام با هشت نما از یک شرکت استرالیایی که بر این باور است با شکست مرزها دنیایی جدید از هولوگرام های چند کاربره را اراءه کرده است، خواهیم بود.

تکنولوژی هولوگرام چند کاربره
اولین هولوگرام چند کاربره در سال 2018 به فروش می رسد. یک شرکت استرالیایی به نام Euclideon نمونه کاری از هولوگرام های چند کاربره را راه اندازی کرد. بیش از چهار نفر می توانند در اطراف تصویر هولوگرافی به حرکت در آیند و با استفاده از یک عینک کوچک آن را مشاهده کنند. این مجموعه در سال 2018 به فروش می رسد. نظریه ی هولوگرام رومیزی برای دهه ها نمونه کار فیلم های علمی تخیلی را تشکیل می دهد. در حقیقت این نمونه ها در آن زمان شکوفا شدند ولی هرگز به کار گرفته نشدند. زیرا در گذشته این امکانات به گونه ای که مردم آن را دوست داشتند به کار گرفته نشد.

پردازشگر گرافیکی سه بعدی
شرکت Eulideon که در خارج از بندبریز بین بنا شده است به دلیل موتور پردازشگر گرافیکی سه بعدی از ارزش والایی برخوردار است. این پردازشگر زمانی که برای اولین بار در سال 2011 به نمایش گذاشته شد جنجالی عظیمی در جامعه ی قماربازان به وجود آورد. این موتور قابلیت انتقال فضاهای مجازی غول آسا را با ریزترین جزئیات را به گونه ای که بینندگان امکان حرکت در فضاهای عظیم سه بعدی با استفاده از کامپیوترهای نامحدود بدون نیاز به استفاده از کارت گرافیک های خاص را می دهد. ورود این تکنولوژی به فیزیک با استقبال چندانی رو به رو نشد. تنها شیوه ی نور پردازی در این راستا با تغییر مواجه شد.

موتور پردازشگر هولوگرام
به یاد داشته باشیم از طریق موتورهای پردازشگر می توان به تصویربرداری ژئوفیزیک، طراحی نقشه های سه بعدی از سرتاسر شهرها در جزئی ترین حالات دست یافت. اکنون موتور پردازشگر UD هولوگرام های میزی چندکاربره را تایید کرده اند. به گونه که چهار نفر می توانند بدون نیاز به استفاده از پوشش سر در اطراف این هولوگرام ها حرکت کنند و با آن ها ارتباط برقرار کنند. مسئله مهم این است که شرکت Euclideon نیاز به کاربرانی دارد که با استفاده از عینک های متحرک که بسیار مشابه به عینک های سه بعدی هستند تکنولوژی را به موقعیت های اجتماعی وارد کنند.

کاربرد عینک های متحرک
هنگامی که از این عینک ها استفاده می کنید جهت حرکت چشمتان از طریق میز هولوگرامی ردیابی می شود و تصویری مجزا برای هر چشم به وجود می آید. با به کارگیری فیلم های کریستال مجزا در سطح میز و عینک بیش از هشت تصویر مجزا همانند توده های رنگی به چشم غیر مسلح می رسد. و به بیش از چهار نفر این امکان را می دهد که تا تصویر استریویی را همانند هولوگرام های سه بعدی که در استار وار و یا هزاران فیلم دیگر نمایش داده می شود، مشاهده کنند.

تکنولوژی هولوگرام میزی چندکاربره
بازی های سه بعدی هولوگرافی
مشخصا به کار گیری مدل سه بعدی غول آسا و ساخت هشت جلوه ی متفاوت متحرک فشار عظیمی بر روی موتور گرافیکی تحمیل می کند. در همین جا موتور ud Euclideons خود را نشان می دهد. این موتور پردازشگر بسیار سریع عمل می کند. که سبب می شود هولوگرام های میزی همانند ابزار نمایشی به صورت خارق االعاده ای موثر واقع شوند. اما هنوز بازی هایی وجود دارد که موثر عمل می کنند. بازی های سه بعدی هولوگرافی که Euclideon و شرکت انحصاری براک دل ساخته اند کمک به احیای بازی های ویدیویی می کند.

هم اکنون Euclideon یک نمونه ی رو میزی کوچک و راه اندازی شده به ابعاد 1.5×1.5متر را دارد که بسیار جالب برای سرمایه گذاران استرالیایی است که کاربرد آن را مشاهده کردند. این شرکت قابلیت تولید این محصول در حجم بالا و انتقال آن را در سال 2018 را دارد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

هولوگرام کارت پی وی سی

نحوه عملکرد تکنولوژی هولوگرام های میزی
به نظر نمی رسد این میز خیلی گران قیمت باشد. یک میز با ابعاد 1.5×1.5در حدود 60000دلار به فروش می رسد. نمونه های بزرگتر که مناسب برای نشستن چهار نفر است که بسیار قابل توجه هستند. نمایش ویدیوی هولوگرام اصلی در عمل بسیار دشوار است. ولی اما در ویدیوی زیر که ساخته ی Euclideon است می توانید نحوه ی عملکرد هولوگرام را مشاهده کنید.

نمایش اینکه هر قسمت از تصویر در گوشه ای از میز نمایش داده می شود اهمیت چندانی ندارد. تصاویر با رسیدن دوربین به لبه های میز محو می شوند. هیچ هولوگرامی را بدون وجود یک میز در پشت آن مشاهده نخواهید کرد که سبب می شود ویدیو گمراه کننده به نظر برسد. هم چنین با شرکت انحصاری براک دل Euclideon درباره ی کارکرد هولوگرام ها، جزییات موتورهای پردازشگر و آینده ی تبلیغاتی محصول و…صحبت کرده ایم.

 

Comments are disabled.