ترامپ برای برگرداندن حساب توییترش، از این شبکه اجتماعی شکایت کرد
دونالد ترامپ با ثبت شکایتی در دادگاه فلوریدا با این ادعا که مسدودسازی اکانت توییتر او ناقض متمم اول قانون اساسی آمریکا و قانون جدید شبکه‌های اجتماعی فلوریدا است، خواستار بازگشایی اکانت توییتر خود شد.

رئیس جمهور سابق آمریکا در دادخواست خود ادعاهای قابل پیش‌بینی را مطرح کرده است. او می‌گوید توییتر یکی از روش‌های اصلی گفتگو با مردم است و چنان قدرت و کنترلی بر جریان گفتگوهای سیاسی آمریکا دارد که در طول تاریخ بی‌سابقه بوده و برای مباحثه‌های آزاد دموکراتیک خطرناک است.

ترامپ مدعی است که حتی برچسب‌گذاری پست‌های او به عنوان محتواهای گمراه‌کننده هم نوعی سانسور محسوب می‌شود. این ادعا در حالی مطرح شده که این پست‌ها از روی توییتر پاک نمی‌شد و در دسترس کاربران قرار داشت. این پرونده در دادخواست خود به قانونی متوسل شده که در ماه مه در فلوریدا تصویب شد و از اخراج عامدانه چهره‌های سیاسی از شبکه‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند.

این قانون به کمیسیون انتخابات فلوریدا اجازه می‌دهد شرکت‌ها را بابت مسدودسازی حساب کاربری نامزدها روزانه ۲۵۰ هزار دلار جریمه کند. کاربران هم می‌توانند در صورت احساس برخورد غیرمنصفانه از شرکت‌ها شکایت کنند. افزون بر این، از شبکه‌های اجتماعی خواسته شده تا سازوکارهای تصمیم‌گیری برای مسدودسازی و اجرای سیاست‌های خود را تشریح کنند.

با این حال، یک قاضی فدرال در ماه ژوئیه در حکمی اعلام کرد که این قانون حقوق آزادی بیان شرکت‌های خصوصی را که دارای شرایط سرویس‌دهی و استانداردهای خاصی برای میزبانی از محتوا هستند، زیر پا می‌گذارد.

ترامپ پارسال در شرایطی از دسترسی به توییتر منع شد که بارها قوانین این شبکه اجتماعی را زیر پا گذاشته بود. توییت‌های او معمولا موجب درگیری‌های سیاسی می‌شد و نه تنها اسباب زورگویی نسبت به رقبای سیاسی بود، بلکه دائما گزاره‌های نادرست، محتواهای نژادپرستانه و ترویج خشونت را دربر می‌گرفت.

توییتر و فیسبوک پس از مدت‌ها مدارا با دونالد ترامپ، بالاخره شروع به برچسب‌گذاری پست‌های او کردند. اما شرایط زمانی بحرانی شد که رئیس جمهور سابق آمریکا از طرفداران خود خواست به ساختمان کنگره حمله کنند و جلوی انتقال صلح‌آمیز قدرت را بگیرند.

Comments are disabled.