دو میلیارد Image را در هر ثانیه پردازش می‌کند


پردازش دقیق تصاویر با استفاده از تراشه نوری محققان دانشگاه Pennsylvania این محصول قدرتمند و جدید 9.3 میلی‌متر مربعی توسعه داده‌اند .

که می‌تواند در هر ثانیه تقریبا 2 میلیارد تصویر را با دقت 93.8 درصد پردازش کند. اطلاعات رابا نور پردازش می‌کند .

بدون نیاز به اجزایی مانند حافظه، فرآیند پردازش خود را با دقت و سرعت فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهد.

محققان «دانشگاه پنسیلوانیا»، در آزمایش‌های خود، تراشه‌ای به ابعاد 9.3 میلی‌متر مربع ساخته‌اند تا بتواند کاراکترهای دستی و حروف مانندی را طبقه‌بندی کند.

پس از آموزش تراشه با استفاده از داده‌های مربوطه، محققان موفق شدند تصاویری با دقت 93.8 درصد را پردازش کنند.

تراشه قادر بود تا هر کاراکتری را در عرض 0.57 نانوثانیه دسته‌بندی کند.

که با این وجود، در هر ثانیه به طور دقیق 1.75 میلیارد تصویر را می‌تواند پردازش کند.

بررسی تراشه پردازشگر

این محصول توسط محققان، اساسا یک شبکه عصبی است.

این شبکه‌ها از گره‌هایی تشکیل شده‌اند که مانند نورون‌ها، به یکدیگر متصل می‌شوند و با گذشت زمان و یادگیری آن‌ها از طریق برخی داده‌های خاص، می‌توانند برای انجام وظایف خود بهتر شوند.نسبت به موارد مشابه قبلی مزایای بسیار زیادی به همراه دارد.

«فیروز افلاطونی» محقق اصلی این پژوهش توضیح می‌دهد:

«تراشه ما اطلاعات را از طریق چیزی که آن را «محاسبه از طریق انتشار» می‌نامیم پردازش می‌کند، به این معنی که برخلاف سیستم‌های سنتی، محاسبات با انتشار نور در تراشه‌ انجام می‌شود.

ما همچنین از مرحله تبدیل سیگنال‌های نوری به سیگنال‌های الکتریکی صرف‌نظر کرده‌ایم، زیرا تراشه ما می‌تواند به صورت مستقیم سیگنال‌های نوری را بخواند و پردازش کند و هر دوی این تغییرات، تراشه‌ ما را به فناوری بسیار سریع‌تری تبدیل کرده است.»

علاوه بر این، اطلاعات در حال پردازش توسط این تراشه‌ به ذخیره‌سازی نیازی ندارند، بنابراین با عدم ارسال داده‌ها به حافظه، در زمان صرفه جویی می‌شود و به صورت کلی سرعت انجام فرآیند افزایش پیدا می‌کند.

محققان در مراحل بعدی قصد دارند تولید این تراشه‌ را به صورت گسترده آغاز کنند و آن را برای پردازش انواع دیگری از داده‌ها سازگار کنند.

Comments are disabled.